Sort by

Jake has logged 234 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Showgirls

Showgirls

1995
×
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry  
26
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Day After Trinity

The Day After Trinity

1981
×
★★★½
Edit this entry  
15
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rudy

Rudy

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry