Jake has logged 466 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Our Dancing Daughters

Our Dancing Daughters

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Women Without Men

Women Without Men

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last of Mrs. Cheyney

The Last of Mrs. Cheyney

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sadie McKee

Sadie McKee

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
24
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mannequin

Mannequin

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love on the Run

Love on the Run

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Above Suspicion

Above Suspicion

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Incident at Restigouche

Incident at Restigouche

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Education

Education

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Border Incident

Border Incident

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dancing Lady

Dancing Lady

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Apologies

Apologies

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
New Jerusalem

New Jerusalem

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
You Are Not I

You Are Not I

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Capital in the Twenty-First Century

Capital in the Twenty-First Century

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Possessed

Possessed

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alice

Alice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Olivia

Olivia

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The United States of America

The United States of America

1975
×
Read the review Edit this entry  
24
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry