JakeAdams has logged 186 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rounders

Rounders

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sting

The Sting

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil's Carnival

The Devil's Carnival

2012
×
★★
Edit this entry  
17
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry