Sort by

Jake has logged 1,480 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rental

The Rental

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Orange Years: The Nickelodeon Story

The Orange Years: The Nickelodeon Story

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Red One

The Big Red One

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mephisto

Mephisto

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Burrow

Burrow

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gettysburg

Gettysburg

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Is King

Black Is King

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Canvas

Canvas

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Mary, Queen of Scots

Mary, Queen of Scots

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anne of the Thousand Days

Anne of the Thousand Days

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Body and Soul

Body and Soul

1947
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry and Tonto

Harry and Tonto

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Life in Pink

My Life in Pink

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dangerous

Dangerous

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Seduction of Joe Tynan

The Seduction of Joe Tynan

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry