Sort by

Jake has logged 149 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Victoria

Victoria

2015
×
★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★½
Edit this entry  
30
Mongol: The Rise of Genghis Khan

Mongol: The Rise of Genghis Khan

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Edit this entry  
29
#cats_the_mewvie

#cats_the_mewvie

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blindfolded Eyes

Blindfolded Eyes

1978
×
★★
Edit this entry  
25
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★
Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fatman

Fatman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The King's Choice

The King's Choice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★½
Edit this entry  
23
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★½
Edit this entry  
22
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★½
Edit this entry  
22
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★
Edit this entry  
20
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★
Edit this entry  
20
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★½
Edit this entry  
19
Random Harvest

Random Harvest

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
19
To Each His Own

To Each His Own

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sweet Dreams

Sweet Dreams

1985
×
★★★½
Edit this entry  
18
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Edit this entry