Sort by

Jake has logged 111 entries for films during December 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Descendant

Descendant

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Apples

Apples

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Babysitter

Babysitter

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cathedral

The Cathedral

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Playground

Playground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Panic

Panic

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stay

Stay

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Boss Baby: Christmas Bonus

The Boss Baby: Christmas Bonus

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Once

Once

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Infernal Affairs III

Infernal Affairs III

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Infernal Affairs II

Infernal Affairs II

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story 2

A Christmas Story 2

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Greed

Greed

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Vegas

Last Vegas

2013
×
★★
Read the review Edit this entry