Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Jake Alda Coffey

Jake Alda Coffey

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Jake
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Jake’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Shiva Baby

    Shiva Baby 2020

    ★★★★ Rewatched by Jake Alda Coffey 18 May 2022

    This movie always makes my skin crawl in the best possible ways

  • World War Z

    World War Z 2013

    ★★ Rewatched by Jake Alda Coffey 17 May 2022 1

    I’ve talked to Max Brooks, the author of the book this movie is “based” on, about this movie adaptation in his novel and he absolutely hates this movie. And with good reason. The movie is nothing like the book. If they stuck to the book’s content, I feel like it would’ve been a fresh take on a zombie film.

  • THX 1138

    THX 1138 1971

    ★★★ Watched by Jake Alda Coffey 17 May 2022

    This had some pretty cool effects for a movie that came out in 1971.

  • The Giver

    The Giver 2014

    ★ Watched by Jake Alda Coffey 17 May 2022

    It was not giving.

  • Operation Mincemeat

    Operation Mincemeat 2021

    ★★½ Watched by Jake Alda Coffey 16 May 2022

    This felt far too long and uninteresting at times. Great cast though! And I’ll still support this movie since I wish there were more WWII movies being made this decade.

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis 2013

    ★★★★★ Rewatched by Jake Alda Coffey 16 May 2022 2

    I know I’m in the minority, but this is my favorite Coen Brothers movie. The movie creates a set of loneliness & depression you don’t see from other movies.

  • Our Father

    Our Father 2022

    ★★★ Watched by Jake Alda Coffey 16 May 2022

    These Netflix documentaries just keep getting weirder and weirder

  • Senior Year

    Senior Year 2022

    ★ Watched by Jake Alda Coffey 15 May 2022

    This movie doesn’t make any logical sense, and the filmmakers didn’t really seem to care about that, which would be fine if the movie was at least funny. But it’s not. In fact, the “comedy” is so cringingly bad, it was hard to get through parts of the movie. And every character was so unlikable and annoying. I want to see Rebel Wilson in more leading roles, but I want those movies to be at least half decent. 

    2022 RANKED

  • Dear Evan Hansen

    Dear Evan Hansen 2021

    ★ Rewatched by Jake Alda Coffey 14 May 2022

    If the Steve Buscemi “how do you do fellow kids?” Meme was a movie, it would be this.

  • DodgeBall: A True Underdog Story

    DodgeBall: A True Underdog Story 2004

    ★★★★ Rewatched by Jake Alda Coffey 14 May 2022

    I haven’t seen this is over a decade and it still holds up overall! Laughed a lot. It’s fun, quick & lite comedy. Great cast.

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975

    ★★★★★ Rewatched by Jake Alda Coffey 14 May 2022

    This movie is perfect, there’s no flaws to be had in it. One of my favorite movies.

  • On the Count of Three

    On the Count of Three 2021

    ★★★★★ Rewatched by Jake Alda Coffey 13 May 2022

    “guns give insecure men the illusion of power” 

    ON THE COUNT OF THREE was my favorite movie I saw at Sundance in 2021 and I loved it even more during my second viewing. It’s brilliant. The movie is both darkly hilarious and at times raw & unsettling. Christopher Abbott gives his best performance yet. And Jerrod Carmichael does a great job as a first time director. They balance the dark tones to perfection. It deals a serious subject with humor and…

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 245

Review Tags

43
  • watched on hbomax
  • watched on netflix
  • watched on criterion channel
  • watched on amazon prime
  • watched on dvd or bluray
  • watched on hulu
  • watched on disney+
  • watched on demand
  • watched at amc theaters
  • sundance 2021
  • rented
  • cc2021
  • criterion challenge 2021
  • watched on peacock
  • profile
  • watched on shudder
  • cc2022
  • criterion challenge 2022
  • sundance 2022
  • watched on paramount+
  • watched on a plane ✈️
  • watched on apple tv
  • hiff29
  • watched at arclight theaters
  • watched on amc+
  • academy screener
  • watched at the landmark
  • watched on fandor
  • watched at laemmle theaters
  • watched at regency westwood village
  • watched on imdbtv
  • attended test screening
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro