• The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ½

    Worst piece of garbage I’ve ever seen. So bad, didnt even get nostalgic about the original. Jupiter ascending 2.0

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★

    So that’s what Freddy Mercury looks like with AIDS.

  • Carnage

    Carnage

    ★★

    I don't remember that horrible acting. Partly really cringy.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★½

    Unfortunately, the charm and humour of this movie edcaped me for the most part.

    Also: certain actresses need to learn the difference between a german and a french accept.

  • Daddy's Home

    Daddy's Home

    ★½

    I guess I misinterpreted the title a bit.

  • Hospital Massacre

    Hospital Massacre

    ★★

    For some reason, everybody in this movie moves in slow-motion.

    Boaz Davidson, who's mainly known for writing and directing the first 4 Lemon Popsicle movies, was actually a replacement for another director who got fired from Hospital Massacre.
    Boaz Davidson, the writer of the "story", rose to the occasion and delivered a lackluster Slasher flick from the lackluster script.
    According to IMDB, the only reason this movie was made, was to capitalize from the Slasher movie - Boom of the…

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    Teenage Mutant Ninja Turtles

    I mean ,it's Michael Bay, I don't think I have to justify my rating any more than that.

  • Slumber Party Massacre III

    Slumber Party Massacre III

    ★★★★

    A return to letterboxd

    After not logging my last 50 watched films or so, which consisted mostly of mainstream nonsense and/or rewatches, I finally FINALLY was in the mood for some good ol' sleaze again. And not just any sleaze. The third and final installment of the iconic "feminist"-proclaimed slasher trilogy, which for some reason I hadn't seen before, was on my menu this evening/morning (my sleeping cycle is still a bit fucked)

    I have the feeling, that being able…

  • They Called Him Bulldozer

    They Called Him Bulldozer

    ★★★★

    It's not a game, it's a massacre.

  • House Shark

    House Shark

    ½

    Thank you to Olivia for recommending me this masterpiece.

    Fun fact: I couldn't eat my lunch while watching this film, because I was odly grossed out by this thing.

  • Pitch Perfect 2

    Pitch Perfect 2

    ★★½

    So, they are an embarrassment to acapella groups everywhere, but they are still allowed to represent the US in the world championship.

    Whatever, turn your brain off people.

    Also: How the fuck can you fuck up a german accent as an actual german?

  • Happy Death Day 2U

    Happy Death Day 2U

    ★½

    What a confusing mess.