Sort by

JakeBaker has logged 135 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gummo

Gummo

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Edit this entry  
26
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★
Edit this entry  
22
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

2011
×
★★
Edit this entry  
12
The Howling

The Howling

1981
×
★★
Edit this entry  
08
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey

Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Devils

The Devils

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Berserk

Berserk

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mothra

Mothra

1961
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hated: GG Allin & The Murder Junkies

Hated: GG Allin & The Murder Junkies

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey

Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry