Jake has logged 178 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★
Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice

Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice

1994
×
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sailor Moon R: The Movie

Sailor Moon R: The Movie

1993
×
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★½
Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blue

Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
Edit this entry  
11
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
One Million Kingdoms

One Million Kingdoms

2001
×
Edit this entry  
27
Light Music

Light Music

1975
×
Edit this entry  
27
Light Reading

Light Reading

1979
×
Edit this entry  
27
Dresden Dynamo

Dresden Dynamo

1971
×
Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry