jacob has logged 417 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gamera vs. Viras

Gamera vs. Viras

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Solaris

Solaris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nashville

Nashville

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Brain

The Brain

1988
×
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry