Sort by

jacob has logged 463 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
That Moment: Magnolia Diary

That Moment: Magnolia Diary

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rome, Armed to the Teeth

Rome, Armed to the Teeth

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Teeth

Teeth

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Da Hip Hop Witch

Da Hip Hop Witch

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry