jacob has logged 66 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Django

Django

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ordet

Ordet

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
Read the review Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Killer Workout

Killer Workout

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
DumbLand

DumbLand

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
Read the review Edit this entry  
21
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brideless Groom

Brideless Groom

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sing a Song of Six Pants

Sing a Song of Six Pants

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Read the review Edit this entry  
19
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Cabaret

Cabaret

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Malice in the Palace

Malice in the Palace

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Disorder in the Court

Disorder in the Court

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Green Slime

The Green Slime

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry