Sort by

jamie has logged 398 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jungle

Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Seeds

Bad Seeds

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Melvin Goes to Dinner

Melvin Goes to Dinner

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Duck Dodgers in the 24½th Century

Duck Dodgers in the 24½th Century

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hasty Hare

The Hasty Hare

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Haredevil Hare

Haredevil Hare

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ava

Ava

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Manhattan

Manhattan

1979
×
Read the review Edit this entry  
08
Selena

Selena

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Joy

Joy

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Greta

Greta

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hot Mess

Hot Mess

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry