Sort by

jamie has logged 41 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Clichy-Montfermeil

Clichy-Montfermeil

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Penelope

Penelope

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crickets

Crickets

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Cow

First Cow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The After Party

The After Party

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Trolls

Trolls

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Plus One

Plus One

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Newsies

Newsies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Desperados

Desperados

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
What If

What If

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry