RSS feed for lauren

lauren has logged 38 entries for films released in the 1990s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
City Slickers

City Slickers

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Classified X

Classified X

1998
×
Edit this entry  
11
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Newsies

Newsies

1992
×
Read the review Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry