RSS feed for lauren
  • Chicago

    Chicago

    ★★★★

    not only did roxie hart and velma kelly serve time but they served LOOKS

  • Wild About Hank

    Wild About Hank

    ★★★½

    this is absolutely fucking insane.........................but i love cats

  • The Virgin Suicides

    The Virgin Suicides

    ★★★★½

    yeah i’m a sad girl, move on!!!!

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★★½

    do not prosecute the kids from shoplifters!!! .... aki, shota and yuri just caught everyone slippin' and HELPED them.... everyone say THANK YOU, to them!!!!!!!!!!

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★½

    if you’re out here denying that voldemort is back you’re no worse than a climate change denier

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★

    "drake’s inside the goblet of fire, waiting for millie bobby brown to enter using the aging potion"

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★★

    watching this with my mom is a whole other wonderful experience

  • Ordinary People

    Ordinary People

    ★★★★½

    there's nothing ordinary about how much i cried

  • The Way Way Back

    The Way Way Back

    ★★★½

    the wonderful, glorious, beautiful but rare instance of sam rockwell not playing a racist

  • My Own Private Idaho

    My Own Private Idaho

    ★★★★½

    i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss river i miss…

  • Before Midnight

    Before Midnight

    ★★★★★

    me starting the before trilogy: 😃

    me finishing the before trilogy: I was born with glass bones and paper skin. Every morning I break my legs and every night I break my arms. At night, I lie awake in agony until my heart attacks put me to sleep.

  • Funny Face

    Funny Face

    ★★★★

    the funniest thing about funny face is that anyone could view audrey hepburn's face as funny