Sort by

Jake has logged 200 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tag

Tag

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Deadpool

Once Upon a Deadpool

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Possession of Hannah Grace

The Possession of Hannah Grace

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gotti

Gotti

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Action Point

Action Point

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry