Sort by

Jake has logged 48 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Elemental

Elemental

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
After Yang

After Yang

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nuts in May

Nuts in May

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barbie

Barbie

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joy Ride

Joy Ride

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Sasquatch Gang

The Sasquatch Gang

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fast X

Fast X

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
Read the review Edit this entry  
24
Night on the Galactic Railroad

Night on the Galactic Railroad

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Very Brady Sequel

A Very Brady Sequel

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hitler: A Career

Hitler: A Career

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry