Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Benediction

Benediction

2021
×
Edit this entry  
27
Loulou

Loulou

1980
×
Edit this entry  
26
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
S.O.B.

S.O.B.

1981
×
Edit this entry  
24
Sing 2

Sing 2

2021
×
Edit this entry  
24
Jazz Icons: Thelonious Monk Live in '66

Jazz Icons: Thelonious Monk Live in '66

2006
×
Edit this entry  
23
Strange Days

Strange Days

1995
×
Read prior review Edit this entry  
20
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
Edit this entry  
20
Fingers

Fingers

1978
×
Edit this entry  
20
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
Read the review Edit this entry  
19
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
10

10

1979
×
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
16
Zodiac

Zodiac

2007
×
Read the review Edit this entry  
14
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
Edit this entry  
14
L'Enfant secret

L'Enfant secret

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Day in Barbagia

A Day in Barbagia

1958
×
Edit this entry  
13
Introduction

Introduction

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Sicilian

The Sicilian

1987
×
Read the review Edit this entry  
10
Edge of Darkness

Edge of Darkness

1985
×
Read the review Edit this entry  
10
The Discarnates

The Discarnates

1988
×
Edit this entry  
07
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hidden

The Hidden

1987
×
Edit this entry  
05
The Territory

The Territory

1981
×
Read the review Edit this entry  
05
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
Edit this entry  
04
The Neon Bible

The Neon Bible

1995
×
Read the review Edit this entry  
03
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Jesus' Son

Jesus' Son

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
RR

RR

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Liverpool

Liverpool

2008
×
Edit this entry  
26
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
Read the review Edit this entry  
24
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Darkman

Darkman

1990
×
Edit this entry  
22
Wabbit Twouble

Wabbit Twouble

1941
×
Edit this entry  
22
At Close Range

At Close Range

1986
×
Edit this entry  
21
Céline

Céline

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
Edit this entry  
17
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
Read the review Edit this entry  
17
Obsession

Obsession

1976
×
Read prior review Edit this entry  
16
Metal Detector Maniac

Metal Detector Maniac

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
Edit this entry  
14
American Pie

American Pie

1999
×
Read the review Edit this entry  
14
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
Edit this entry  
13
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry