Jake has logged 670 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It Was a Colossal Teenage Movie Machine: The AIP Story

It Was a Colossal Teenage Movie Machine: The AIP Story

2015
×
★★
Edit this entry  
19
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★½
Edit this entry  
09
The Directors: The Films of Roger Corman

The Directors: The Films of Roger Corman

1999
×
Edit this entry  
09
Remembering the Intruder

Remembering the Intruder

×
Edit this entry  
07
Machete Maidens Unleashed!

Machete Maidens Unleashed!

2010
×
Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
The Intruder

The Intruder

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fly Me

Fly Me

1973
×
★½
Edit this entry  
27
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Unholy Rollers

The Unholy Rollers

1972
×
★★★
Edit this entry  
19
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★
Edit this entry  
15
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★½
Edit this entry  
15
Creature from the Haunted Sea

Creature from the Haunted Sea

1961
×
★★½
Edit this entry  
13
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
Corman's World

Corman's World

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
8:46

8:46

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Watermelon Man

Watermelon Man

1970
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lone Wolf Spy Hunt

The Lone Wolf Spy Hunt

1939
×
★★★
Edit this entry  
01
Journey Through the Past

Journey Through the Past

1972
×
★★★½
Edit this entry  
01
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Friday Foster

Friday Foster

1975
×
★★★
Edit this entry  
26
Black Mama, White Mama

Black Mama, White Mama

1973
×
★★½
Edit this entry  
25
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★★
Edit this entry  
25
Time

Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
Blood Bath

Blood Bath

1966
×
★★
Edit this entry  
23
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
Love Letters

Love Letters

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Edit this entry  
16
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★½
Edit this entry  
15
Roger Corman: Hollywood's Wild Angel

Roger Corman: Hollywood's Wild Angel

1978
×
★★
Edit this entry  
15
Jackson County Jail

Jackson County Jail

1976
×
★★★★
Edit this entry  
14
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★
Edit this entry