Jake has logged 55 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Minari

Minari

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Friday Foster

Friday Foster

1975
×
★★★
Edit this entry  
26
Black Mama, White Mama

Black Mama, White Mama

1973
×
★★½
Edit this entry  
25
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★★
Edit this entry  
25
Time

Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
Blood Bath

Blood Bath

1966
×
★★
Edit this entry  
23
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
Love Letters

Love Letters

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Edit this entry  
16
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★½
Edit this entry  
15
Roger Corman: Hollywood's Wild Angel

Roger Corman: Hollywood's Wild Angel

1978
×
★★
Edit this entry  
15
Jackson County Jail

Jackson County Jail

1976
×
★★★★
Edit this entry  
14
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★
Edit this entry  
12
Summer School Teachers

Summer School Teachers

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Student Teachers

The Student Teachers

1973
×
★★½
Edit this entry  
11
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Candy Stripe Nurses

Candy Stripe Nurses

1974
×
★★
Edit this entry  
10
The Young Nurses

The Young Nurses

1973
×
★★
Edit this entry  
10
Night Call Nurses

Night Call Nurses

1972
×
★★½
Edit this entry  
10
Private Duty Nurses

Private Duty Nurses

1971
×
★★★
Edit this entry  
10
The Student Nurses

The Student Nurses

1970
×
★★★
Edit this entry  
09
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Hot Box

The Hot Box

1972
×
★★★
Edit this entry  
09
Women in Cages

Women in Cages

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
French Exit

French Exit

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Hopper/Welles

Hopper/Welles

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Smart

Smart

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Bloody Mama

Bloody Mama

1970
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Big Bird Cage

The Big Bird Cage

1972
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Big Doll House

The Big Doll House

1971
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bury Me an Angel

Bury Me an Angel

1972
×
★★
Edit this entry  
04
Angels Hard as They Come

Angels Hard as They Come

1971
×
★★★½
Edit this entry  
04
Angels Die Hard

Angels Die Hard

1970
×
★½
Edit this entry  
03
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★
Edit this entry