Jake has logged 18 entries for films during April 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Re:Generation Music Project

Re:Generation Music Project

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Day & Night

Day & Night

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Raid

The Raid

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monsieur Lazhar

Monsieur Lazhar

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★½
Read prior review Edit this entry  
01
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
John Carter

John Carter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry