Sort by

Jake has logged 282 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gotti

Gotti

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bisbee '17

Bisbee '17

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Time Regained

Time Regained

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Grief of Others

The Grief of Others

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★½
Edit this entry  
01
A Private War

A Private War

2018
×
★½
Edit this entry  
30
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★½
Edit this entry  
29
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★
Edit this entry  
18
A Bread Factory: Part Two

A Bread Factory: Part Two

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Bread Factory: Part One

A Bread Factory: Part One

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bodied

Bodied

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Daisy Miller

Daisy Miller

1974
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Rain People

The Rain People

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Greta

Greta

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry