Jake has logged 45 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Running with the Devil

Running with the Devil

2019
×
Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
First Love

First Love

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Liberte

Liberte

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
Edit this entry  
11
Harriet

Harriet

2019
×
★½
Edit this entry  
11
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Synchronic

Synchronic

2019
×
Edit this entry  
08
Saturday Fiction

Saturday Fiction

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bait

Bait

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★½
Edit this entry