Sort by

Jake has logged 326 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alone

Alone

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Simple Life

A Simple Life

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hellbenders

The Hellbenders

1967
×
★★★½
Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Luna

Luna

1979
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Bugs Bunny/Road Runner Movie

The Bugs Bunny/Road Runner Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Best Boy

Best Boy

1979
×
★★★½
Edit this entry  
09
Molière

Molière

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Young Girls of Wilko

Young Girls of Wilko

1979
×
★★★
Edit this entry  
08
Without Anesthesia

Without Anesthesia

1978
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Edit this entry  
23
Short Memory

Short Memory

1979
×
★★★★
Edit this entry  
22
Profit Motive and the Whispering Wind

Profit Motive and the Whispering Wind

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Scream from Silence

A Scream from Silence

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Europeans

The Europeans

1979
×
★★
Edit this entry  
15
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Legend of the Mountain

Legend of the Mountain

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Now, at Last!

Now, at Last!

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
End of Summer

End of Summer

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry