Sort by

Jake has logged 672 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Marriage Circle

The Marriage Circle

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Edward and Caroline

Edward and Caroline

1951
×
★★★★
Edit this entry  
28
Thief or Reality

Thief or Reality

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
At Land

At Land

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Boxer from Shantung

The Boxer from Shantung

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Five Fingers of Death

Five Fingers of Death

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Robinson Crusoe on Mars

Robinson Crusoe on Mars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Morning for the Osone Family

Morning for the Osone Family

1946
×
★★★
Edit this entry  
24
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Innocent

The Innocent

1976
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harmful Insect

Harmful Insect

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fighting Friends

Fighting Friends

1929
×
Read the review Edit this entry  
22
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lion Dance

The Lion Dance

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twilight of the Ice Nymphs

Twilight of the Ice Nymphs

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Company of Strangers

The Company of Strangers

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Munekata Sisters

The Munekata Sisters

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Sister's Good Fortune

My Sister's Good Fortune

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Hen in the Wind

A Hen in the Wind

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Record of a Tenement Gentleman

Record of a Tenement Gentleman

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry