Jake has logged 71 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
27 Down

27 Down

1974
×
★★★★
Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Abuse of Weakness

Abuse of Weakness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Two Drifters

Two Drifters

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Tale of Springtime

A Tale of Springtime

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Visit to the Louvre

A Visit to the Louvre

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cézanne - Dialogue avec Joachim Gasquet (Les éditions Bernheim-Jeune)

Cézanne - Dialogue avec Joachim Gasquet (Les éditions Bernheim-Jeune)

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Men Who Tread on the Tiger's Tail

The Men Who Tread on the Tiger's Tail

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sanshiro Sugata Part Two

Sanshiro Sugata Part Two

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Confined

The Confined

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Most Beautiful

The Most Beautiful

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Romance

Romance

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★
Edit this entry  
23
O Fantasma

O Fantasma

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
To Die Like a Man

To Die Like a Man

2009
×
★★½
Edit this entry  
22
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Riot in Cell Block 11

Riot in Cell Block 11

1954
×
★★★
Edit this entry  
21
Barbarella

Barbarella

1968
×
Edit this entry  
21
Tommaso

Tommaso

1965
×
★★½
Edit this entry  
21
Brindisi '65

Brindisi '65

1966
×
★★★
Edit this entry  
21
The Bridle On The Neck

The Bridle On The Neck

1974
×
★★★
Edit this entry  
21
Being Women

Being Women

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Maria's Days

Maria's Days

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
Divine Love

Divine Love

1961
×
★★★
Edit this entry  
19
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Chant of Tiber’s Branches

The Chant of Tiber’s Branches

1961
×
★★★
Edit this entry  
19
Stendali (Still They Toll)

Stendali (Still They Toll)

1960
×
★★★★
Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rendezvous in Paris

Rendezvous in Paris

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Depths

The Depths

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Justice League

Justice League

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Jacques Rivette, le Veilleur

Jacques Rivette, le Veilleur

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry