Sort by

Jake has logged 33 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Invasion

Invasion

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kitty

Kitty

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Midnight

Midnight

1939
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Mother Should Be Loved

A Mother Should Be Loved

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dracula: Pages from a Virgin's Diary

Dracula: Pages from a Virgin's Diary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Space Jam

Space Jam

1996
×
★½
Edit this entry  
17
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Nana

Nana

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Whirlpool of Fate

Whirlpool of Fate

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Death Takes a Holiday

Death Takes a Holiday

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Edit this entry  
05
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Edit this entry