Sort by

Jake has logged 47 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
What Did the Lady Forget?

What Did the Lady Forget?

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Angel

Angel

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Lights in the Dusk

Lights in the Dusk

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Queen

The Queen

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
27
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Son of Godzilla

Son of Godzilla

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Letters Home

Letters Home

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★½
Edit this entry  
21
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
X-Men

X-Men

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★½
Read prior review Edit this entry  
13
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Niagara

Niagara

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
½
Edit this entry  
05
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★½
Edit this entry  
04
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★
Edit this entry  
01
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Edit this entry