Sort by

Jake has logged 46 entries for films during February 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
On the Adamant

On the Adamant

2023
×
Edit this entry  
27
The Five Devils

The Five Devils

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Music

Music

2023
×
Edit this entry  
26
Schick After Shave

Schick After Shave

1971
×
Read the review Edit this entry  
26
Vladimir and Rosa

Vladimir and Rosa

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Struggle in Italy

Struggle in Italy

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Wind from the East

Wind from the East

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz

The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crippled Avengers

Crippled Avengers

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Compensation

Compensation

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
On Your Mark

On Your Mark

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sang titre

Sang titre

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pravda

Pravda

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sky-Colored Seed

The Sky-Colored Seed

1992
×
Read the review Edit this entry  
18
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Peppermint Frappé

Peppermint Frappé

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love on the Ground

Love on the Ground

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Patlabor 2: The Movie

Patlabor 2: The Movie

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
7362

7362

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Magic Mike's Last Dance

Magic Mike's Last Dance

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Eternal Breasts

The Eternal Breasts

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Patlabor: The Movie

Patlabor: The Movie

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Enthusiasm

Enthusiasm

1930
×
★★★★
Edit this entry  
05
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Edit this entry  
05
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
We Demand

We Demand

2016
×
Edit this entry  
04
Pathaan

Pathaan

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Small Change

Small Change

1976
×
★★★★
Edit this entry  
02
Belly

Belly

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Wild Child

The Wild Child

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry