Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Drive-Away Dolls

Drive-Away Dolls

2024
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Trust

Trust

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Le Canapé rouge

Le Canapé rouge

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Body and Soul

Body and Soul

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Women Reply

Women Reply

1975
×
Read the review Edit this entry  
21
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Madame Web

Madame Web

2024
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Top of the Lake: China Girl

Top of the Lake: China Girl

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Emma Mae

Emma Mae

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil's Rain

The Devil's Rain

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
This Is Me…Now

This Is Me…Now

2024
×
Read the review Edit this entry  
17
Nazarin

Nazarin

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The River and Death

The River and Death

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rich and Famous

Rich and Famous

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Garden

The Garden

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Maestro

Maestro

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moment by Moment

Moment by Moment

1978
×
Read the review Edit this entry  
12
Here

Here

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Who's Who

Who's Who

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
#1 Fan: A Darkomentary

#1 Fan: A Darkomentary

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mannequin

Mannequin

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dog Barbos and Unusual Cross

Dog Barbos and Unusual Cross

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Death in the Garden

Death in the Garden

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Dorothy, the Kansas City Pot Head

Dorothy, the Kansas City Pot Head

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Short Subject

Short Subject

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Looking for Mr. Goodbar

Looking for Mr. Goodbar

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
American Fiction

American Fiction

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry