Sort by

nora has logged 514 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Artists and Models

Artists and Models

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cabin in the Sky

Cabin in the Sky

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Farmer's Daughter

The Farmer's Daughter

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blonde Crazy

Blonde Crazy

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
An Ideal Husband

An Ideal Husband

1947
×
Read the review Edit this entry  
09
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Visitation

Visitation

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry