nora has logged 35 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hamlet

Hamlet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anton Chekhov's The Duel

Anton Chekhov's The Duel

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
News from Home

News from Home

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Promesse

La Promesse

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Elena

Elena

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bloody Sunday

Bloody Sunday

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
War and Peace

War and Peace

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
06
Two-Faced Woman

Two-Faced Woman

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chronicle of Anna Magdalena Bach

Chronicle of Anna Magdalena Bach

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Audition

Audition

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry