nora has logged 47 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
For Ellen

For Ellen

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ladies of Leisure

Ladies of Leisure

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night World

Night World

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
In The Ocean – A Film About the Classical Avant Garde

In The Ocean – A Film About the Classical Avant Garde

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Signal 8

Signal 8

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Desperate Poaching Affray

A Desperate Poaching Affray

1903
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Baby's Toilet

Baby's Toilet

1905
×
Read the review Edit this entry  
16
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Glenroy Brothers (Comic Boxing)

Glenroy Brothers (Comic Boxing)

1894
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Feeding the Doves

Feeding the Doves

1896
×
Read the review Edit this entry  
15
Come Along, Do!

Come Along, Do!

1898
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
After the Ball

After the Ball

1897
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Rutles: All You Need Is Cash

The Rutles: All You Need Is Cash

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Caramel

Caramel

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kwaku Ananse

Kwaku Ananse

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The River and the Wall

The River and the Wall

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry