Sort by

nora has logged 729 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mother

Mother

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ill Met by Moonlight

Ill Met by Moonlight

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady on a Train

Lady on a Train

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tracks

Tracks

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Accident

Accident

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The World, the Flesh and the Devil

The World, the Flesh and the Devil

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

1984
×
Read the review Edit this entry  
09
The Tattered Wings

The Tattered Wings

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Two in the Shadow

Two in the Shadow

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Long, Hot Summer

The Long, Hot Summer

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Born to Dance

Born to Dance

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Charles Dickens' A Christmas Carol

Charles Dickens' A Christmas Carol

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Troy

Troy

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling

Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Angel Wore Red

The Angel Wore Red

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
So Long at the Fair

So Long at the Fair

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sleeping Tiger

The Sleeping Tiger

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry