Sort by

nora has logged 47 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Charles Dickens' A Christmas Carol

Charles Dickens' A Christmas Carol

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Troy

Troy

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling

Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Angel Wore Red

The Angel Wore Red

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
So Long at the Fair

So Long at the Fair

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sleeping Tiger

The Sleeping Tiger

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hollywood Revue of 1929

The Hollywood Revue of 1929

1929
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Boys in Brown

Boys in Brown

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Union Depot

Union Depot

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Working Girls

Working Girls

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
King and Country

King and Country

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shame

Shame

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sons and Lovers

Sons and Lovers

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Compulsion

Compulsion

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
2:30am at a 7-11 near Disney World

2:30am at a 7-11 near Disney World

1987
×
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rapture

Rapture

1965
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clerks

Clerks

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
A Night in the Show

A Night in the Show

1915
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor in the House

Doctor in the House

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Go-Between

The Go-Between

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Net

The Net

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Old Boyfriends

Old Boyfriends

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Clifford

Clifford

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dames

Dames

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Living End

The Living End

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry