Sort by

nora has logged 599 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Confidentially Yours

Confidentially Yours

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Liverpool

Liverpool

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Landscapers

Landscapers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Offering

Offering

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Salon Mexico

Salon Mexico

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Madam Satan

Madam Satan

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Doctor's Dilemma

The Doctor's Dilemma

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bride with White Hair

The Bride with White Hair

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rise and Fall of a Small Film Company

Rise and Fall of a Small Film Company

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pitter Patter Goes My Heart

Pitter Patter Goes My Heart

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
War

War

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Hero

A Hero

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Reprise

Reprise

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Broadcast

Broadcast

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Maeve

Maeve

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Annie Live!

Annie Live!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sweet November

Sweet November

2001
×
Read the review Edit this entry  
26
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry