Sort by

nora has logged 63 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
City of Women

City of Women

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Man Push Cart

Man Push Cart

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Playing with Fire

Playing with Fire

1975
×
Read the review Edit this entry  
28
One Night at Dinner

One Night at Dinner

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Up to His Ears

Up to His Ears

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bedroom Window

The Bedroom Window

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Song to Remember

A Song to Remember

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Starting Over

Starting Over

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Roja

Roja

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Kabhi Haan Kabhi Naa

Kabhi Haan Kabhi Naa

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
True Confession

True Confession

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Patriotism

Patriotism

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Semiotics of the Kitchen

Semiotics of the Kitchen

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In

In

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Self-Portrait with Head

Self-Portrait with Head

1967
×
★★
Edit this entry  
19
Una milla de cruces sobre el pavimento

Una milla de cruces sobre el pavimento

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lime Kiln Club Field Day

Lime Kiln Club Field Day

1913
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
New York Subway

New York Subway

1905
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sylvia and the Ghost

Sylvia and the Ghost

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Despair

Despair

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Big Deal on Madonna Street

Big Deal on Madonna Street

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Sea Shall Not Have Them

The Sea Shall Not Have Them

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Slightly Pregnant Man

A Slightly Pregnant Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Crime of the Century

The Crime of the Century

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fictitious Anacin Commercial

Fictitious Anacin Commercial

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eyeblink

Eyeblink

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Schick After Shave

Schick After Shave

1971
×
Read the review Edit this entry  
14
Less

Less

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eye Myth

Eye Myth

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pan 700

Pan 700

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pan 699

Pan 699

1974
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Pan 698

Pan 698

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pan 697

Pan 697

1974
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Pan 4

Pan 4

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pan 3

Pan 3

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pan 2

Pan 2

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pan 1

Pan 1

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Pan 0

Pan 0

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love Is a Funny Thing

Love Is a Funny Thing

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Fish in the Bathtub

A Fish in the Bathtub

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry