Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Straightforward Boy

A Straightforward Boy

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Graduated, But...

I Graduated, But...

1929
×
★★★
Edit this entry  
02
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★
Edit this entry  
01
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dinotopia

Dinotopia

2002
×
Edit this entry  
31
I Flunked, But...

I Flunked, But...

1930
×
★★★
Edit this entry  
30
That Night's Wife

That Night's Wife

1930
×
★★★★
Edit this entry  
30
Woman of Tokyo

Woman of Tokyo

1933
×
★★★★
Edit this entry  
30
List

List

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Jackass Shark Week 2.0

Jackass Shark Week 2.0

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess

The Princess

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Nope

Nope

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
18
Buchanan Rides Alone

Buchanan Rides Alone

1958
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Edit this entry  
07
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Edit this entry  
05
Interceptor

Interceptor

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Our Daily Bread

Our Daily Bread

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mad God

Mad God

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★
Edit this entry  
03
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry