Jaaaaake has logged 37 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Joseph: King of Dreams

Joseph: King of Dreams

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Robots

Robots

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Mom, Can I Keep Her?

Mom, Can I Keep Her?

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Read the review Edit this entry  
11
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bionicle 2: Legends of Metru Nui

Bionicle 2: Legends of Metru Nui

2004
×
Read the review Edit this entry  
05
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry