Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Jaaaaake

Jaaaaake

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Jaaaaake
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Jaaaaake’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Men

    Men 2022

    ★★★★ Watched by Jaaaaake 20 May 2022

    Toxic masculinity which repeats in itself and the corruption of the beauty of nature through mankind’s own corruption. Really solid third film from Alex Garland, my favorite of his filmography thus far.

  • Red Rocket

    Red Rocket 2021

    ★★★½ Watched by Jaaaaake 18 May 2022

    Sean Baker captures such a specific feel in his films… which is always gross… but lovable?

  • Titane

    Titane 2021

    ★★★★ Watched by Jaaaaake 16 May 2022

    Weirdest goddamn movie I’ve seen in so long

  • The Witch

    The Witch 2015

    ★★★★½ Rewatched by Jaaaaake 16 May 2022

    This shit’s awesome and terrifying and so well made “oh it’s boring it’s slow” nope stop that it’s freaky as hell and awesome.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★½ Watched by Jaaaaake 16 May 2022

    Ya know….. I’m pleasantly surprised! This film is consistently visually interesting, the sound design is always whacky and fun, and although it’s definitely still an MCU film, the direction from Raimi stands out as one of the most intentionally and well directed Marvel films out there.

  • Resident Evil

    Resident Evil 2002

    ★ Watched by Jaaaaake 11 May 2022

    God this is not my kind of movie

  • Divergent

    Divergent 2014

    ★½ Watched by Jaaaaake 10 May 2022

    “Psh, your name is Four?” says Catwoman actress 
    *Four shoots Catwoman.*
    “Now it’s Five.”

  • Sonic the Hedgehog 2

    Sonic the Hedgehog 2 2022

    ★★ Watched by Jaaaaake 09 May 2022

    Mmm I preferred the B plot

  • The Gift

    The Gift 2015

    ★★★ Rewatched by Jaaaaake 06 May 2022

    It’s not bad! I really can’t understand how Gordo is Joel Edgerton he looks so whack which contacts in its scary

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw 2019

    ★★ Watched by Jaaaaake 29 Apr 2022

    Ridiculous 🥹

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★½ Rewatched by Jaaaaake 28 Apr 2022

    This is beautiful. Got me laughing and crying at the same time in the theater. Amazing

  • What's Eating Gilbert Grape

    What's Eating Gilbert Grape 1993

    ★★★½ Rewatched by Jaaaaake 26 Apr 2022

    Also solid! Without the stellar performances there isn’t toooo much to talk about, but it’s a competently made film otherwise. Young Leo kills it tho

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 44

Review Tags

213
  • profile
  • criterion
  • 2021
  • bluray
  • netflix
  • disneyplus
  • prime
  • kubrick
  • boburnham
  • inside
  • primevideo
  • wongkarwai
  • 2006
  • 2018
  • barrylyndon
  • bongjoonho
  • christianbale
  • coen
  • ethanhawke
  • filmstagrammovieclub
  • hbomax
  • highschoolmusical
  • keanureeves
  • korean
  • marvel
  • rental
  • ryangosling
  • ryanreynolds
  • scarjo
  • spykids
  • tarkovsky
  • thepurge
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro