• Licorice Pizza

    ★★★½

  • House of Gucci

    ★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Speech/Acts: A Dialectical Comedy

    ★★★★½

  • Undine

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★½

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • Damsel

    ★★★

  • Proud Mary

    ½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★½

  • Thelma

    ★★½

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★

  • Claire's Camera

    ★★★

  • Get Me Roger Stone

    ★★

  • Song to Song

    ★★★★½

  • Golden Exits

    ★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • Thoroughbreds

    ★★½

  • Person to Person

    ★★★½

  • The Big Sick

    ★★

  • HyperNormalisation

  • 20th Century Women

    ★★★½

  • Supersonic

  • My Entire High School Sinking Into the Sea

    ★★½

  • This Time Tomorrow

    ★★★

  • Bo Burnham: Make Happy

    ★★

  • Believeland

    ★½

  • Café Society

    ★★★

  • This House Has People in It

    ½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • White Girl

    ★★

  • Love & Friendship

    ★★★½

  • Mustang

    ★★★

  • Carol

    ★★★½

  • The Thoughts That Once We Had

    ★★★½

  • Brooklyn

    ★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Ned Rifle

  • While We're Young

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • Two Days, One Night

    ★★★★

  • Goodbye to Language

    ★★★★

  • Chef

  • Journey to the West

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★½

  • RoboCop

    ★★½

  • Listen Up Philip

    ★★★★½

  • Life Itself

    ★★★½

  • American Hustle

    ★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★

  • Out of the Furnace

    ★★★½

  • The Punk Singer

    ★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★½

  • Her

    ★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★

  • Horns

  • What Is Cinema?

  • Palo Alto

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★

  • Drinking Buddies

    ★★★

  • Our Sunhi

    ★★★★

  • 24 Exposures

    ★★

  • Blue Jasmine

    ★★★★