Sort by

jakesp8 has logged 310 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Punisher: Dirty Laundry

The Punisher: Dirty Laundry

2012
×
Edit this entry  
18
Unnamed Film

Unnamed Film

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ambushers

The Ambushers

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vortex

Vortex

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Gang's All Here

The Gang's All Here

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
This Much I Know to Be True

This Much I Know to Be True

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Predators

Predators

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amour

Amour

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Witches

The Witches

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Way Home

The Way Home

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bully

Bully

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
Read the review Edit this entry  
06
The Garden of Earthly Delights

The Garden of Earthly Delights

1981
×
Read the review Edit this entry  
05
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wattstax

Wattstax

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ginger and Fred

Ginger and Fred

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Million Dollar Legs

Million Dollar Legs

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cleopatra Jones and the Casino of Gold

Cleopatra Jones and the Casino of Gold

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black and Tan

Black and Tan

1929
×
Read the review Edit this entry  
01
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Beast From 20,000 Fathoms

The Beast From 20,000 Fathoms

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Billowing Night

In the Billowing Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry