Highest rated films

  • Up

    ★★★½

  • Avatar

    ★★★½

  • The Hangover

    ★★★½

  • Star Trek

    ★★★½

  • Where the Wild Things Are

    ★★★½

  • Fast & Furious

    ★★★½

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★

  • Zombieland

    ★★★

  • The Golem: How He Came into the World

    ★★★★

  • Swing Kids

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 28 Films watched
  • 2.3 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

The Golem: How He Came into the World

Apr 30

Last Film

Knowing

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Action
12 films
Adventure
11 films
Sci Fi
10 films
Drama
8 films
Comedy
7 films
Thriller
7 films
Fantasy
6 films
Family
6 films
Crime
4 films
Mystery
3 films
USA
26 films
UK
6 films
Germany
6 films
Australia
3 films
Italy
2 films
Japan
1 film
Spain
1 film
Canada
1 film
English
27 films
Spanish
3 films
French
3 films
Italian
2 films
German
2 films
Latin
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Up
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Transformers: Revenge of the Fallen
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Up
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Swing Kids
Average weighted rating:

3.2

Films jakesp8 watched in 2009

  • Knowing
  • Terminator Salvation
  • Where the Wild Things Are
  • Up
  • Public Enemies
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • X-Men Origins: Wolverine
  • Invictus
  • Fast & Furious
  • Avatar
  • Surrogates
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • The Hangover
  • The Blind Side
  • Star Trek
  • Sherlock Holmes
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • The Men Who Stare at Goats
  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
  • Agora
  • Angels & Demons
  • A Christmas Carol
  • Zombieland
  • Taking Woodstock
  • Land of the Lost
  • Monsters vs Aliens
  • Swing Kids
  • The Golem: How He Came into the World

World map

Highly rated films jakesp8 is yet to see

  • Fantastic Mr. Fox
  • The Secret in Their Eyes
  • Coraline
  • The White Ribbon
  • Mother
  • About Elly
  • Castaway on the Moon
  • The White Meadows

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more