Highest rated films

  • Inception

    ★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★½

  • True Grit

    ★★★½

  • RED

    ★★★½

  • Machete

    ★★★½

  • Howl

    ★★★½

  • Easy A

    ★★★

  • Shrek Forever After

    ★★★

  • American Pie

    ★★★★

  • Small Change

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

American Pie

Jan 16

Last Film

Inception

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Action
14 films
Adventure
14 films
Comedy
12 films
Thriller
8 films
Drama
8 films
Fantasy
7 films
Romance
5 films
Sci Fi
4 films
Family
4 films
Crime
2 films
USA
27 films
UK
3 films
France
2 films
China
1 film
Czechia
1 film
Italy
1 film
English
28 films
Russian
4 films
Spanish
4 films
French
4 films
Italian
2 films
Swahili
2 films
Romanian
1 film
Chinese
1 film
Ukrainian
1 film
German
1 film

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Inception
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Last Airbender
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Small Change
Average weighted rating:

3.9

Films jakesp8 watched in 2010

  • Inception
  • Jackass 3D
  • Iron Man 2
  • Alice in Wonderland
  • The Expendables
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • True Grit
  • Shrek Forever After
  • Jonah Hex
  • RED
  • The A-Team
  • Morning Glory
  • Gulliver's Travels
  • The Book of Eli
  • Salt
  • The Tourist
  • Machete
  • The Last Airbender
  • The Karate Kid
  • Piranha 3D
  • Get Him to the Greek
  • Burlesque
  • Easy A
  • Howl
  • The Pacific
  • TRON: Legacy
  • Runaway
  • Small Change
  • American Pie

World map

Highly rated films jakesp8 is yet to see

  • Sherlock: A Study in Pink
  • Who Killed Captain Alex?
  • Sherlock: The Great Game
  • Poetry
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Stranger Things
  • Udaan
  • Certified Copy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more