Highest rated films

  • Snowpiercer

    ★★★★½

  • Her

    ★★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★½

  • Gravity

    ★★★½

  • Pacific Rim

    ★★★½

  • American Hustle

    ★★★½

  • This Is the End

    ★★★½

  • Captain Phillips

    ★★★½

  • Mean Girls

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 26 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Mean Girls

Mar 17

Last Film

Her

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Action
18 films
Sci Fi
12 films
Thriller
9 films
Adventure
9 films
Drama
8 films
Comedy
5 films
Fantasy
5 films
Crime
5 films
Romance
2 films
Mystery
1 film
USA
25 films
UK
3 films
Canada
2 films
Japan
1 film
Australia
1 film
Spain
1 film
Czechia
1 film
France
1 film
English
26 films
Japanese
4 films
Russian
3 films
Spanish
2 films
French
2 films
Swahili
1 film
Cantonese
1 film
Vietnamese
1 film
Dutch
1 film
German
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Her
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

A Good Day to Die Hard
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Her
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Comedy Central Roast of James Franco
Average weighted rating:

3.4

Films jakesp8 watched in 2013

  • Her
  • Gravity
  • Pacific Rim
  • The Great Gatsby
  • Thor: The Dark World
  • Iron Man 3
  • Man of Steel
  • The Wolverine
  • Elysium
  • Oblivion
  • Fast & Furious 6
  • Riddick
  • A Good Day to Die Hard
  • RED 2
  • American Hustle
  • Star Trek Into Darkness
  • This Is the End
  • Oz the Great and Powerful
  • Comedy Central Roast of James Franco
  • Captain Phillips
  • Machete Kills
  • Snowpiercer
  • World War Z
  • We're the Millers
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Mean Girls

World map

Highly rated films jakesp8 is yet to see

  • Barber's Tales
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Hope
  • Short Term 12
  • Before Midnight
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • The Story of Yonosuke
  • Bo Burnham: What.

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more