Highest rated films

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★½

  • Ant-Man

    ★★★½

  • The Big Short

    ★★★½

  • Spectre

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★

  • Rocky

    ★★★★

  • Rocky III

    ★★★★

  • Rocky Balboa

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 28 Films watched
  • 2.3 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Stand and Deliver

Mar 31

Last Film

Saturday Night Live: 40th Anniversary Special

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Adventure
16 films
Action
15 films
Sci Fi
13 films
Drama
13 films
Thriller
4 films
Comedy
3 films
Western
2 films
War
1 film
Crime
1 film
Fantasy
1 film
USA
28 films
UK
3 films
Canada
2 films
Japan
1 film
Australia
1 film
Taiwan
1 film
China
1 film
Hong Kong
1 film
English
28 films
Spanish
5 films
French
2 films
Italian
1 film
Russian
1 film
Arabic
1 film
Thai
1 film
Chinese
1 film
German
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Terminator Genisys
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Saturday Night Live: 40th Anniversary Special
Average weighted rating:

3.7

Films jakesp8 watched in 2015

  • Saturday Night Live: 40th Anniversary Special
  • Terminator Genisys
  • Mad Max: Fury Road
  • The Big Short
  • The Martian
  • The Revenant
  • Creed
  • The Hateful Eight
  • Ant-Man
  • Avengers: Age of Ultron
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Spectre
  • Furious 7
  • Jurassic World
  • Rocky Balboa
  • Rocky II
  • Rocky IV
  • Rocky III
  • Rocky V
  • Rocky
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Stand and Deliver

World map

Highly rated films jakesp8 is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Visaranai
  • Spotlight

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more