Highest rated films

  • Deadpool

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★½

  • Hidden Figures

    ★★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • War Dogs

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Sin City

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★½

  • Pirates of the Caribbean: At World's End

    ★★★½

  • From Dusk Till Dawn

    ★★★½

  • Four Rooms

    ★★★½

  • Star Trek III: The Search for Spock

    ★★★½

  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 46 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Pulp Fiction

Jan 2

Last Film

The Nice Guys

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Action
26 films
Thriller
16 films
Sci Fi
15 films
Adventure
15 films
Drama
14 films
Crime
14 films
Comedy
8 films
Fantasy
8 films
Horror
4 films
Mystery
4 films
USA
37 films
UK
12 films
France
2 films
Germany
2 films
Hong Kong
2 films
Canada
2 films
India
1 film
Malta
1 film
Taiwan
1 film
Australia
1 film
English
46 films
Spanish
7 films
German
3 films
French
3 films
Cantonese
2 films
Chinese
2 films
Japanese
2 films
Romanian
2 films
Russian
2 films
Turkish
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Gabriel Iglesias: I'm Sorry for What I Said When I Was Hungry
Average weighted rating:

3.5

Films jakesp8 watched in 2016

  • The Nice Guys
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • X-Men: Apocalypse
  • Jason Bourne
  • Star Trek Beyond
  • The Legend of Tarzan
  • Assassin's Creed
  • The Girl on the Train
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • 11.22.63
  • Central Intelligence
  • Independence Day: Resurgence
  • The Night Manager
  • Deadpool
  • Gabriel Iglesias: I'm Sorry for What I Said When I Was Hungry
  • Hidden Figures
  • Black Mirror: Be Right Back
  • Black Mirror: Hated in the Nation
  • Black Mirror: Men Against Fire
  • Black Mirror: San Junipero
  • Black Mirror: Shut Up and Dance
  • Doctor Strange
  • Black Mirror: Playtest
  • Black Mirror: Nosedive
  • War Dogs
  • Captain America: Civil War
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Blade Runner
  • From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • Jimmy Carr: Funny Business
  • From Dusk Till Dawn
  • Scarface
  • Hail, Caesar!
  • Sin City
  • The Shining
  • Four Rooms
  • Inglourious Basterds
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Reservoir Dogs
  • Pulp Fiction

World map

Highly rated films jakesp8 is yet to see

  • The Odyssey
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year
  • My Life as a Zucchini

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more