Sort by

Jake has logged 139 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Garden State

Garden State

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★
Edit this entry  
26
Rounders

Rounders

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Edit this entry  
24
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
21
High-Rise

High-Rise

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The American President

The American President

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
11
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★½
Edit this entry  
08
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★½
Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kinyarwanda

Kinyarwanda

2011
×
Edit this entry  
28
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Fight

The Fight

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Laramie Project

The Laramie Project

2020
×
Edit this entry  
17
Remember

Remember

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Woodsman

The Woodsman

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
French Exit

French Exit

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry